Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - bezpieczeństwo

kursy bhp warszawa

Obowiązkowe szkolenia BHP

Niezależnie od tego, czy właśnie dostaliśmy nową pracę, czy też rozpoczęliśmy naukę w nowej szkole - w nowym miejscu z całą pewnością będziemy musieli przejść stosowne szkolenia BHP. Wszyscy wiemy, że to nic strasznego, a tych kilka godzin

Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - bezpieczeństwo kursy bhp warszawa
, które na nich spędzimy, może okazać się niezwykle przydatne w wypadku nagłego zdarzenia - na takowe zazwyczaj nie mamy wpływu. Uczestnictwo w takim szkoleniu może w przyszłości okazać się zbawienne, gdy uratujemy komuś życie - w końcu pierwsza pomoc jest jednym z elementów szkoleń, przez który uczestnicy muszą przejść pomyślnie. Oczywiście, lepiej, żeby znajomość zasad pierwszej pomocy nigdy nie musiała się nam okazać potrzebna. Nigdy jednak nic nie wiadomo, a lepiej przecież zapobiegać, niż leczyć. Podobnie, jak lepiej jest znać plany ppoż budynku, w którym będziemy w najbliższej przyszłości spędzać mnóstwo czasu. Musimy przecież być świadomi tego, którędy mamy się ewakuować, jeśli w budynku doszłoby do pożaru. Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa.


Co każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien?

Jeżeli planujemy rozpoczęcie działalności gospodarczej jako przedsiębiorca jednoosobowy to bierzemy pod uwagę "tylko" własne bezpieczeństwo. Sprawa ma się nieco inaczej, gdy zamierzamy zatrudnić pracowników. Powinniśmy wtedy zatrudnić osobę odpowiedzialną za przeprowadzenia szkolenia bhp, najlepiej już do tego przygotowaną w postaci odpowiedniego wykształcenia, bądź, po prostu legitymującą się odbyciem wymaganego kursu.
Pracownik bhp powinien na bieżąco sprawdzać przepisy prawne, ppoż., bhp pracy. Taka osoba jest odpowiedzialna za określenie dróg ewakuacyjnych budynku, w którym dana działalność jest wykonywana i powinien on systematycznie przeprowadzać testy sprawnego wykonania ewakuacji pracowników, których będziemy zatrudniać. Pracownik bhp określa, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w zakładzie pracy i w tym zakresie szkoli naszych pracowników.
Pracownik odpowiedzialny za przepisy bhp to jedna z pierwszych osób, która musi znaleźć się w nowo otwieranym zakładzie pracy. Chroni naszych pracowników, a tym samym nas jako dobrego pracodawcę.


Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania

Każdy, kto otrzymuje zatrudnienie w nowej dla siebie firmie, praktycznie z biegu jest kierowany na dwa szkolenia - szkolenie ppoż oraz szkolenie bhp. To drugie ściśle nawiązuje do tematu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z pierwszych liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.

A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.


Równie ważne są szkolenia ppoż

Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.



© 2019 http://bezpieczenstwo.volleyball.waw.pl/